ГОЛОВНЕ ТЕРИТОРІАЛЬНЕ
УПРАВЛІННЯ ЮСТИЦІЇ
У МІСТІ КИЄВІ
Сьогодні очільник столичної юстиції Станіслав Куценко провів щотижневий особистий прийом за участі сурдоперекладачаикт

Видача повторних документів, формування родовідного дерева, зміна імені, питання стягнення боргів по заробітній платі та з іншими правовими питаннями щотижня звертаються громадяни на особистий прийом. Питань багато, ті, що стосуються органів юстиції та не вимагають додаткового вивчення, вирішуємо просто на місці.

Практично під час кожного особистого прийому звертаються громадяни щодо питань спадкування. Чи то за консультацією щодо відкриття спадкової справо, чи щодо написання заповіту та інших.

Світлана та Валентин прожили у шлюбі майже 30 років, дітей у подружжя не було. Кілька місяців тому чоловік помер від серцевого нападу. Жінка дізнається чи може вона успадкувати квартиру, якщо чоловік не склав заповіт. Жінка ще не отримала свідоцтва про спадщину тож цікавиться, чи може отримати спадок без нього.

Станіслав Куценко проконсультував, що прийняти спадщину можна не тільки за заповітом, а й за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом. Для цього спадкоємець має подати документи, які посвідчують право власності спадкодавця на відповідне майно

Якщо відсутнє свідоцтво про спадщину, чи можна отримати майно у спадок?

Разом з тим відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Нотаріус має перевірити подані документи та взнати, чи немає заборон або арешту цього майна. За відсутності у спадкоємця необхідних документів нотаріус відмовляє йому у вчиненні нотаріальної дії та роз'яснює процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

До якого суду слід звернутися?

Справа щодо оформлення документів, що посвідчують право власності на нерухоме майно, розглядається в порядку цивільного судочинства в районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за місцем розташування майна.

Які документи треба подати до суду?

До позовної заяви, оформленої відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України, додаються докази, які обґрунтовують позовні вимоги, наприклад:

· свідоцтво про смерть спадкодавця;

· архівні довідки чи витяги з рішень сільської ради про надання земельної ділянки;

· дозвіл на будівництво будинку;

· довідка виконавчого комітету сільської ради депутатів трудящих;

· записи у погосподарських книгах;

· реєстрація місця проживання спадкодавця у будинку за паспортом;

· технічний паспорт на будинок;

· сплата за комунальні послуги;

· документи з колгоспу про відведення в установленому порядку земельної ділянки під забудову тощо.

Як довго чекати на рішення?

Цивільна справа розглядається судом протягом розумного строку, але не більше 2 місяців з дня відкриття провадження справі.