ГОЛОВНЕ ТЕРИТОРІАЛЬНЕ
УПРАВЛІННЯ ЮСТИЦІЇ
У МІСТІ КИЄВІ
Під час особистого прийому очільник столичної юстиції розповів про добровільний договір про сплату аліментів

13 серпня 2019 року керівник юстиції Києва Станіслав Куценко продовжив практику щотижневих особистих прийомів у Дніпровському відділі державної реєстрації актів цивільного стану. Кияни та гості столиці далі приходять за правовою допомогою у різних життєвих ситуаціях: щодо сплати аліментів, оскарження платіжок за комунальні послуги, захисту прав споживачів в інтернеті, щодо податкової знижки за навчання та з інших питань.

Ольга та Назар розлучились, у них є спільна донька Анастасія, котра проживає разом із мамою. Аліменти у судовому порядку не стягували, оскільки батько завжди матеріально допомагав доньці. Сьогодні колишнє подружжя прийшли на прийом до Станіслава Куценка за консультацією щодо укладання добровільного договору про сплату аліментів.

У липні 2019 року державні виконавці столиці стягнули близько 35 мільйонів гривень аліментів, а загалом з початку року стягнуто майже 221 мільйон гривень заборгованих аліментів.

Очільник столичної юстиції пояснив, що за українським законодавством передбачено два способи стягнення аліментів: на підставі угоди про сплату аліментів (договір про сплату аліментів на дитину, ст. 189 Сімейного кодексу України) або на підставі рішення суду.

Батьки дитини мають право укласти між собою договір про сплату аліментів на дитину, який укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. Сторонами договору виступають батьки дитини, причому незалежно від того, перебувають вони у шлюбі між собою чи ні.

Умови договору про сплату аліментів на дитину мають визначати розмір, строки, а також порядок виплати та підстави цільового використання аліментів і не можуть порушувати права дитини, які встановлені Сімейним кодексом України.

При посвідченні договору про сплату аліментів на дитину нотаріусом роз’яснюється зміст частини другої статті 189 Сімейного кодексу України з одночасним зазначенням про це у тексті договору у частині можливості стягнення аліментів у безспірному порядку на підставі виконавчого напису у разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором.

Відповідно до ст. 179 СКУ, аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини. Також той із батьків або з інших законних представників дитини, на ім’я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини. Неповнолітня дитина має право на самостійне одержання аліментів та розпорядження ними відповідно до Цивільного кодексу України.

Договором може бути встановлений регламент зустрічей з дитиною тим із батьків, який не проживає постійно разом із дитиною, та інших родичів (дідуся, бабусі, братів, сестер тощо). Важливо максимально чітко зафіксувати в договорі порядок побачень із дитиною, можливість спільного відпочинку, проведення вихідних та святкових днів, канікул, відвідування інших родичів, а також форми та засоби фіксації порушень цього порядку і можливість застосування санкцій за такі порушення.

Розмір аліментів визначається за домовленістю між батьками, але слід також враховувати положення частини другої статті 182 Сімейного кодексу України, а саме мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Варто зазначити, що мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів. Крім того, якщо йдеться про сплату загальної суми аліментів повністю наперед до досягнення дитиною повноліття (це необхідно, наприклад, якщо батько, який зобов’язаний сплачувати аліменти, виїжджає на постійне місце проживання в країну, з якою в Україні не існує договорів про правову допомогу в сімейних справах), доцільно в договорі вказати про можливість індексації аліментних виплат у зв’язку з інфляцією та збільшенням прожиткового мінімуму.

Закріплення у договорі положення про сплату аліментів на дитину у твердій грошовій сумі в умовах високого рівня інфляції, характерного для нашої держави, породжує питання про їх індексацію. Тому сторони можуть включати це питання до договору з урахуванням вказівок закону.

Нотаріальна форма договору у випадку невиконання однією зі сторін аліментного договору своїх обов’язків надає можливість здійснення примусового стягнення за таким договором без додаткових процесуальних складнощів.

Тобто нотаріус може видати нотаріальний припис для примусового стягнення аліментів, а державний виконавець може стягувати аліменти у безспірному порядку.

Зміни та доповнення до договору про сплату аліментів вчиняються шляхом укладення договору про зміни, який також підлягає нотаріальному посвідченню. Стороні, що вимагає зміни або припинення договору про сплату аліментів, при неотриманні згоди іншої сторони надано право звернутися до суду з позовом про зміну або розірвання договору.