ГОЛОВНЕ ТЕРИТОРІАЛЬНЕ
УПРАВЛІННЯ ЮСТИЦІЇ
У МІСТІ КИЄВІ
 
Сьогодні пройшов щотижневий  Особистий прийом начальника Головного територіального управління юстиції у м.Києві  Станіслава Куценка  за участю сурдоперекладача.
Громадяни звертаються з різними питаннями. Сьогодні ми вирішили  звернути увагу на тему поборів у школах, адже сезон підготовки до навчання розпочався, зустрічі батьківських комітетів щодо закупівлі необхідних товарів, ремонтів, додаткових уроків та ін.
На штори, нові парти, додаткові заняття. І скільки б не боролись із поборами у школах - додаткові кошти далі вимагають і несуть. Часто це стає причиною скарг: якщо не в Управління освіти, то хоча б у соцмережах.
Пам’ятайте! Здавати гроші на розвиток школи, як і мити підлогу у класі, учень може виключно на добровільних засадах. Змушувати до таких дій педагоги не мають права.
Фінансування навчальних закладів здійснюється за рахунок бюджетних коштів, відтак, якщо у школі бракує грошей на фарбу чи прибиральницю, це не має турбувати ні учня, ні його батьків. Напередодні навчального року хотілося б звернути увагу на особливості організації роботи між школярем, його батьками та вчителем.
Щороку навчальний заклад формує бюджетний запит, відправляє в управління освіти і, відповідно до їхніх потреб, надаються кошти.
Як проконтролювати використання коштів?
Наразі всі українські школи повинні публікувати свою фінансову звітність або на власних інтернет-ресурсах, або на ресурсах місцевих відділів і департаментів освіти. Всі документи повинні знаходитися у відкритому доступі. Тому у всіх батьків є можливість проаналізувати їх і прийняти рішення про добровільну здачу грошей на ремонт або на будь-які інші шкільні потреби. Якщо з якоїсь причини документи опубліковані не були або ви їх не знайшли, то можна звернутися спочатку до адміністрації школи, а далі (якщо на рівні школи отримати документи не вдалося) - в Управління освіти.
У частині другій статті 78 Закону України “Про освіту” встановлено, що фінансування закладів, установ і організацій системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством.
Якщо ж школа все-таки звертається до батьків за фінансовою допомогою, то спочатку батьки мають дізнатися, скільки бюджетних коштів на школу виділено, куди вони пішли, і на що конкретно ще не вистачає.
Відповідно до Закону України “Про благодійну діяльність та благодійні організації” сфера освіти може належати до сфери благодійної діяльності. Стаття 6 даного Закону визначає, що благодійною пожертвою визнається безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності.
Договір про благодійну пожертву грошових цінностей не підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню.
Якщо у школі під примусом вимагають так звані добровільні внески, батькам слід об’єднатися, звернутися до місцевої влади, а якщо і це не подіє - до прокуратури міста з відповідною заявою, де слід вказати усі обставини справи.
Звинувачувати у шкільній корупції одну сторону як мінімум несправедливо: якщо збирання грошей на “ремонт і штори” - зазвичай ініціатива адміністрації школи, то подарунки і конверти “з вдячністю” вчителям на всі свята у році - звичка та ініціатива самих батьків.