ГОЛОВНЕ ТЕРИТОРІАЛЬНЕ
УПРАВЛІННЯ ЮСТИЦІЇ
У МІСТІ КИЄВІ
Булінг: як перешкодити і як подолати

Слово «булінг» дедалі частіше зустрічається на вустах українців. І не тому, що це модне іншомовне слово, а тому, що часто звичні юнацькі суперечки переростають у справжню травлю та боротьбу за виживання.

За підрахунками ЮНІСЕФ 67% дітей в Україні у віці від 11 до 17 років стикалися з проблемою булінгу (цькування). Проте дитяча жорстокість не обмежується шкільною партою чи стінами навчального закладу. Навіть під час весняних канікул, які триватимуть до 7 квітня, варто бути обачними.

Я як батько двох дітей використовую канікули як нагоду більше провести часу з дітьми у неформальному спілкуванні. Насамперед батьки мають підтримати дитину. Для нас може здатись якась словесна образа між школярами несуттєвою, але часто для дитини це психологічна травма, яка може стати причиною великих проблем у майбутньому.

Часто дорослі думають, що все само собою минеться, але це не так. Не можна робити вигляд, що нічого не відбувається. Адже діти - це не тільки продовження роду, але й майбутнє України, тому над вирішенням проблеми працюють на державному рівні.

Міністерство юстиції України проводить інформаційну кампанію в ході реалізації загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» у напрямку протидії булінгу «СТОП БУЛІНГ».

Співробітники столичної юстиції у 2019 році провели майже 400 правових лекцій з цього питання. Про основні інструменти у боротьбі з булінгом дізнаються як діти, так і дорослі - батьки та педагоги.

ільки в минулому році вперше в українському законодавстві з’явилось таке поняття, як «булінг», а також штрафи за знущання над школярами. 18 грудня 2018 року Верховна Рада України прийняла Закон
2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», яким закріплено відповідальність за вчинення булінгу.

У рамках цього закону до відповідальності можуть бути притягнені діти, їхні батьки, вчителі та директор школи. За моральне або фізичне насильство та агресію у будь-якій формі кривдникам загрожуватиме штраф на суму від 850 до 1700 грн. Якщо правопорушення вчинив малолітній, який ще не може відповідати перед законом, стягнення очікує на батьків.

За повторне порушення або вчинення дій із особливою жорстокістю будуть штрафувати від 1700 до 3400 грн. Під санкції потрапляють і вчителі - за приховування булінгу передбачається штраф від 850 до 1700 грн. Директори шкіл повинні розглядати заяви про випадки цькування від учнів та їхніх батьків і за потреби звертатись до правоохоронців.

Як приклад, один із останніх випадків, коли у столиці за фактом булінгу покарали матір школяра, який бив і ображав свого однокласника. До поліції Шевченківського району Києва звернулися батьки скривдженого хлопця та подали заяву, в якій зазначалося, що з їхнього сина знущається однокласник. Проте вчителі повідомили, що проводили бесіди з порушником і його батьками, втім результату це не дало. Оскільки порушник неповнолітній, то адміністративний протокол за статтею булінг склали на його матір. На неї було накладено штраф у розмірі 850 грн.

Тож відповідальність за виховання свідомих школярів лежить не тільки на вчителях та школі загалом, але й в першу чергу на батьках. Під час весняних канікул раджу проявити себе як психолога, аніматора та просто друга для власної дитини. Залежно від уподобань можна обрати дозвілля: покататись на роликах, велосипедах чи просто прогулятись і поспілкуватись. Якщо бачите, що дитина хоче швидше стати дорослою, не перечте їй, проведіть час у дорослих справах разом. Візьміть дитину на роботу та поділіться своїми справами. Це піде на користь обом.

Якщо Вам необхідна правова допомога (юридична консультація, складання заяви, інших документів), зверніться до Єдиного контакт-центру безоплатної правової допомоги за номером 0 800 213 103.

ВАЖЛИВО! Діти мають право безоплатно отримати послуги адвоката (складання заяв, представництво в суді).

Якщо дитині необхідна психологічна допомога, зверніться на Національну дитячу «гарячу лінію» для дітей та батьків з питань захисту прав дітей за номером 116-111 (з мобільного).