ГОЛОВНЕ ТЕРИТОРІАЛЬНЕ
УПРАВЛІННЯ ЮСТИЦІЇ
У МІСТІ КИЄВІ


            Очільник юстиції Києва надає правові консультації під час щотижневого #Особистий_прийом в Дніпровському ДРАЦСі

11 квітня щотижневий особистий прийом очільника столичної юстиції Станіслава Куценка у Дніпровському відділі державної реєстрації актів цивільного стану відвідало чимало громадян.

Зокрема, їх цікавили питання щодо отримання дублікатів документів, оформлення біометричного паспорту громадянина України (ID-карти), щодо процедури стягнення компенсації за шкоду здоров’ю, щодо захисту прав у суді та багато інших.?
Громадянка Маргарита звернулась з приводу дублікату свідоцтва про розірвання шлюб. Єдиний документ, що в неї залишився, це - не чітка копія.  Розірвання шлюбу відбувалось на підставі рішення суду. У Відділі реєстрації актів цивільного стану жінка отримала свій документ, проте згодом його загубила. Станіслав Куценко миттєво відреагував на звернення, громадянці відновили паперовий носій Свідоцтва про розірвання шлюбу та видали буквально за п’ять хвилин.

Оксана при надії та у цьому місяці бажає одружитись з іноземцем, звернулась на прийом, щоб дізнатись які документи потрібні для швидкої реєстрації шлюбу. Станіслав Куценко розповів дівчині, що вагітність є підставою для одруження без очікування місячного терміну, тим паче, що у належно оформлена довідка із державного лікувального закладу, правильний нотаріальний переклад паспорту чоловіка. Працівники РАЦСу перевірять через Міграційну службу України, що всі штампи дійсні та 26 квітня пару одружать.


Громадянин Дмитро зауважив, що його друзі масово ринулись обмінювати паспорт громадянина України зразка 1994 року на ID-картки. На особистий прийом чоловік звернувся з питанням щодо кінцевого терміну обміну паспорту. Очільник столичної юстиції Станіслав Куценко розповів, що Законодавство України не визначає кінцевої дати чинності паспортів громадянина України зразка 1994 року. ID-картка видається у всіх випадках, коли необхідна заміна паспорта - втрата, крадіжка, псування, зміна прізвища або інших даних особи власника документа. Отже, обов'язку змінювати паспорт зразка 1994 року на ID-картку немає. Разом з цим треба розуміти, що паспорт-книжечка в умовах сучасних технологій практично не захищений від підроблення, тому оформлення ID-картки є доречним з міркувань безпеки та захисту від шахрайства. Інформація щодо територіальних підрозділів, які здійснюють оформлення та видачу паспорта громадянина України у формі картки та їх адреси можна отримати на офіційному веб-сайті ДМС https://dmsu.gov.ua/  або веб-сторінці відповідного територіального орану. За видачу громадянам паспорта громадянина України у формі картки вперше адміністративний збір не стягується.

Олег звернувся до Станіслава Куценка із питання щодо дії законодавства про реінтеграцію Донбасу та ,зокрема, легальні документи на території України. Станіслав Куценко зауважив, що документи, видані самопроголошеними органами ДНР та ЛНР, в Україні не визнаються. Єдині документи, котрі в Україні приймаються - це засвідчення факту народження та смерті.

21 лютого почав діяти Закон
3171 «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України».

Документ передбачає спрощений порядок встановлення факту народження чи смерті, що сталися на тимчасово окупованій території.

Щоб отримати документи необхідно здійснити лише кілька дій:

1.     Звернутися до будь-якого РАЦСу або центру безоплатної правової допомоги, де Вам нададуть консультацію та пояснять що і за чим робити. Тут також вручать пам’ятку і зразок заяви до суду.

2.     Заповнити заяву, додати всі наявні документи, що підтверджують факт народження чи смерті та подати цей пакет документів до суду.

3.     Суд невідкладно призначить розгляд справи і, пересвідчившись у правдивості відомостей, прийме рішення про встановлення факту та видасть його заявнику.

4.     З цим рішенням треба знову звернутися до РАЦСу і отримати відповідне свідоцтво.

Мін’юст розробив просту форму заяви до суду, примірники якої є в усіх без виключення РАЦСах та центрах надання безоплатної правової допомоги.

Наші співробітники консультують щодо заповнення заяви і звернення до суду.

Громадяни можуть звернутися до будь-якого суду по всій території України.

Закон зобов’язує суди невідкладно розглядати такого роду справи.

У більшості випадків ця процедура займає не більше 1-2 діб, тож українцям, які проживають на окупованих територіях, достатньо 1 раз на кілька днів приїхати на територію, підконтрольну українській владі.

Так само, закон передбачає можливість звернення з такими заявами близьких родичів.

При цьому, суди приймають до уваги дуже широке коло доказів.

Доказами на підтвердження слів громадян у суді можуть бути фотографії, покази свідків та родичів, у тому числі письмові та будь-які документи.

Після проходження цієї процедури жителі тимчасово окупованих територій матимуть на руках легальні українські документи про народження та смерть.

Аби уникнути непорозумінь, які можуть призвести до затягування справи або необґрунтованої відмови у задоволенні прохання, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних та кримінальних справ  надав роз’яснення щодо застосування положень закону.

Отримання легальних українських документів не потребує значних фінансових затрат від громадян. Єдине, що доведеться оплатити - судовий збір у розмірі 352,4 грн. ( з 01.12.2017 ).

Станом на зараз більше ніж  40 тисяч мешканців тимчасово окупованих територій отримали документи за спрощеною процедурою.


Працівники Головного територіального управління юстиції у місті Києві розповсюдили буклети «Я МАЮ ПРАВО!» з інформацією про те, як захистити право на аліменти та домогтися їх виплати, про механізм захисту своїх прав, коли вимагають хабар за іспит та вирішення інших спорів.

Якщо виникають питання у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, телефонуйте за телефоном «гарячої лінії» (044)2360080 Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у місті Києві.


Захищайте свої права з Мін’юстом!